Fast fashion

Módny priemysel sa sústreďuje na cenu. To znaí rýchlosť a nízke náklady, aby neustále predstavoval nové kolekcie. Tie sú neraz kppírkou dizajnérov za smiešne ceny. Sú  inšpirované módnymi prehliadkami alebo štýlom celebrít. Avšak tento spôsob výroby odevov nie je absolútne ekologický. Tlak na znižovanie nákladov a rýchlosť produkcie a výroby má veľmi negatívny dopad na naše životné prostredie. Napríklad, textilný priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom vody a ovzdušia a to hneď po poľnohospodárstve.

moda

Každý rok sa vyrobí 80 miliárd kusov odevov, čo je 11-násobne viac ako je celkový počet populácie na Zemi. Odhaduje sa, že nakupujeme o 60% viac odevov než v roku 2000. V Európe nakupujú najviac odevov Briti, s priemerným ročným množstvom 26,7 kg na osobu. To je šialené číslo, nezdá sa vám? Množstvo ton odevov končí každý rok v domácich odpadoch, pričom až 80% z nich končí na skládke. Kde je teda zmysel týchto nákupov? Spomaľme naše utrácanie za zbytočnosti. Náklady na odevy rastú pomalšie ako ceny iných tovarov. V praxi to zvyšuje ich cenovú dostupnosť. Bežní ľudia si to môžu dovoliť. Stredná trieda sa zväčšuje a tým pádom stúpa aj jej nakupovanie. Nakupujeme viac, nosíme menej a vyhadzujeme viac odevov. To je jasné. Avšak často ani len neuvažujeme o tom, že výroba odevov znamená neustály nárast emisií!

žena oblečená

Textilný priemysel, každoročne vyprodukuje 1,2 miliardy ton CO2, čo predstavuje väčšie emisie než medzinárodná letecká a námorná doprava dohromady. Z celkového množstva globálnych emisií zodpovedá odevný priemysel za 5%. To je neskutočné.  Veľká časť výroby odevov prebieha v Číne a Indii. Využívajú sa tu uhlíkové elektrárne, čo zvyšuje ekologickú stopu každého kúsku.
Ak sa situácia nezmení, očakáva sa zlý scenár. Do roku 2030 sa emisie z tohto sektora zvýšia až o 60%. Desí vás to ako nás? Toto zase ovplyvní klimatické zmeny a otepľovanie.

Okrem kontaminácie životného prostredia, zamestnanci sú vystavení toxicite z tých odevov. V prieskume z roku 2012, ktorý sa zaoberal riflovým materiálom od známych značiek, bolo zistené niečo šokujúce. Niektoré látky používané pri výrobe džínsov sú extrémne toxické a karcinogénne. A títo zamestnanci sú tomu denno denne vystavení za minimálnu mzdu. Vedeli ste, ako a kde sa šijú obľúbené kúsky známych značiek? Teraz to už viete.

Comments are closed.